2009-2018 - 10 rokov hasičských súťaží na Východnom Slovensku baumann

VIII. Majstrovstvá Sveta v hasičskom športe Antalya

Pridané :25.október.2012 Napísal(a) 

Rozhovor s Štefanom Rockym Belkom


Ahoj Pišta už konečne doma?

Koľko trvala cesta?

Veru, konečne doma. Cesta sa zdala nekonečná, dva dni v aute. No každý kto cestoval lietadlom nám môže závidieť. Neskutočné zážitky od byrokratického zadržiavania na tureckých hraniciach po krásne prírodné scenérie. Precestovali sme cca 4800km cez Maďarsko, Srbsko, Bulharsko a Turecko. Čo nás prekvapilo bola dokonalá diaľničná sieť v týchto krajinách, ktorá nám celu cestu podstatne urýchlila no ak mám povedať pravdu - nabudúce pôjdem lietadlom ;)

Nejaké základne info o tebe, koľko máš rokov, súrodencov, priateľku, záľuby, vzor, atď

Pochádzam z Kysuckého Nového Mesta kde aj pracujem ako profesionálny hasič.

Moja práca mi je aj záľubou a koníčkom. Mám 24 rokov ,dvoch súrodencov ,ktorý sa taktiež venujú hasičine ako celá moja rodina od babky po strýkov a bratrancov. Momentálne som šťastne zadaný J moja priateľka mi je oporou pri tréningoch a súťažiach. Často so mnou chodieva na rôzne závody za čo ju obdivujem ,pretože je veľmi náročne odbehnúť 4-5 súťaží za víkend.

Určite by radšej šla do kina alebo na diskotéku no po náročnom dni som rád keď si ľahnem do postele.Za jej pochopenie by som jej chcel aj touto cestou poďakovať ;)

No ako každý športovec mám aj ja svoje vzory. Obdivujem borcov ako je napr. Mike Tyson, Joe Frazier, Arnold Schwarzenegger,Vladimír Sidorenko, Albert Loginov – ktorý je držiteľom svetového rekordu vo výstupe na vežu, ale aj filmové postavy ako Rocky Balboa. Ich životné príbehy a tréningové metódy sú pre mňa inšpiráciou.

Okrem hasičského športu mám rád aj turistiku, in-line korčuľovanie, plávanie.

Koľko rokov sa venuješ hasičine, hasičskému športu. Ako dlho súťažiš? Tvoje hasičské začiatky, aký post zastávaš v požiarnom útoku?

Tak hasičskému športu sa venujem dvanástym rokom. Doviedli ma ku nemu moji rodičia. Začínal som ako mladý požiarnik v DHZ Kys. Nové Mesto. Presne si spomínam, že som držal stredný spoj na savicu J Keď bol otec v práci brával som mu kľúče od zbrojnice a s kamarátmi sme trénovali sanie na sucho a hadicové spoje

niekedy aj celé hodiny. Mašina bola na karičke tak nebol problém ju vytlačiť von.

Časom som si prešiel každým postom no najviac sa mi vždy páčil rozdeľovač. Dnes behám prevažne prúd a v reprezentácii béčko no sem tam aj ostatné posty.

Tvoje najväčšie hasičské a a iné (ne)úspechy ?

Momentálne je pre mňa najcennejšia medaila za tretie miesto z Majstrovstiev sveta.

No v zbierke mám aj napr. :

1.miesto z majstrovstiev Žilinského kraja v dvojboji jednotlivcov

1.miesto z majstrovstiev Slovenska za požiarný útok s HaZZ Martin

2.miesto z majstrovstiev Slovenska v behu na 100m prekážok s Hazz Martin

3.miesto z majstrovstiev Slovenska v hasičskom športe s HaZZ Martin

1.miesto v SSHL 2012 s DHZ Podvysoká

2.miesto z majstrovstiev Slovenka dobrovoľných hasičom – 100m prekážok

Cením si každú cenu ,ktorú dostanem ako napr. za najrýchlejší zhodený terč súťaže.

V tejto sezóne sa mi to podarilo 6x. Je za tým veľa úsilia – dobehnúť na čiaru a ešte dobre strieknuť. Chodil som na športovú základnú školu so zameraním na hádzanú, takže vzťah k športu mám od ranného veku J Na strednej som začal s atletikou (stredné a dlhé trate ) kde si veľmi cením druhé miesto na medzinárodných halových pretekoch na 3km. V tomto roku som odbehol 63 súťaží a 150 krát som sa postavil na štart za rôzne súťažné družstva.

18x som vybojoval prvé miesto; 17x druhé miesto; 12x tretie miesto.

Zhruba šesť rokov striedam družstva a získavam skúsenosti. Zväčša spolupracujeme jednu sezónu. Rád spomínam na družstvo DHZ Korňa kde som behal rozdeľovač a odkiaľ mám veľa zážitkov. Spoznal som tam veľa super ľudí. Za mienku určite stoja družstva ako MVK Team Staškov ,ktoré je veľmi kvalitné a kde som sa v podstate začal učiť behať prúd. Samozrejme Podvysoká s ktorou sa podarilo vybehať prvenstvo v SSHL 2012. Sozóna 2013 bude v znamení DHZ Rudinka kde je super kolektív a dobré podmienky na tréning.

Reprezentácia vs práca u hasičov

Popíš ako funguje hasič ktorý je v reprezentácii, ako často mate sústredenia atď,

Od kedy si v reprezentácií, ako si sa dostal ako to vnímaš akí sú chalani proste tvoje pocity čo sa ti páči a aj nepáči. Čo je potrebné aby sa mladí hasič dostal do reprezentácie? Kde pôsobí reprezentácia t.j kde trénujú kde majú svoj hlavný stan atď.... kto ju vedie, spomeň trénera prípadne iných šefov. Niektorí to možno vedia ale viacerí nie a keďže toto je článok pre laikov dobrovoľných hasičov preto by bolo dobré to spomenúť.

V reprezentácii som od januára 2012.Týmto disciplínam ako veža a 100m prekážok sa venujem cca 3 roky. Ročne máme päť krát sústredenie zväčša štvordňové čo je aj dosť málo oproti ostatným krajinám. No finančné dôvody nám neumožňujú lepšiu prípravu. Takže každý trénuje najlepšie ako vie a na sústredení tréner opravuje naše chyby. Stretávame sa ja na Slovenskom pohári kde si spoločne zabehneme útok. Do repre. ma vybral tréner na základe mojich výkonov počas sezóny.

Myslím, že som ho nesklamal pretože sa stále zlepšujem. Keď chce byť človek najlepší musí sa od najlepších učiť a ty sú práve v reprezentácii. Je to super kolektív, ktorý drží spolu a to je časť úspechu. Keď sa aj niekomu niečo nepodarí ostatný ho podržia. Centrum reprezentácie je v Poprade kde je aj tréner (Mgr.Vladimír Suržin) a ideálne podmienky na prípravu.

Veľká vďaka patrí realizačnému tímu: Ing.Rasťovi Pecníkovi a Bc.Jurajovi Oravcovi , ktorý robia aj nemožné aby nám nič nechýbalo. Sústredenia mávame hlavne v Poprade, Žiline, Dubnici n. Váhom. Každému kto ma ambíciu dostať sa do reprezentácie poradím asi iba jedno : Trénujte každý deň a tvrdo si choďte za svojim cieľom. Ako som spomínal pracujem ako profesionálny hasič.

V práci nemám podmienky na tréning takže všetku prípravu na závody absolvujem vo svojom voľne. Obdivujem svojich kolegov ,ktorý majú so mnou trpezlivosť ,pretože často som služobne preč na rôznych súťažiach a oni musia slúžiť za mňa. No a keď je sezóna dobrovoľných súťaži tak sa v práci ukážem iba sem tam. Ťažko by som našiel lepších kolegov JMajú podiel na mojich úspechoch.

Turecko Antalya 2012 majstrovstvá sveta v hasičskom športe.

Popíš nám cestu, organizačné zabezpečenie, nejaké perličky, nejaké osobnosti hasičského športu ktoré si stretol? Aká bola technika s ktorou ste súťažili popíš hadice, stroj atď

Majstrovstvá sveta sú vrcholom hasičského športu. Myslím, že je snom každého hasiča športovca sa tam dostať a reprezentovať svoju krajinu. Už ako mladý hasič som po tom túžil a splnilo sa mi to. Celá súťaž je na vysokej úrovni čo sa týka prekážok ,programu ,organizačného zabezpečenia. Takou perličkou bolo ,že počas preteku štafiet chcel organizátor ukončiť súťaž z dôvodu prekročenia časového prenájmu štadiónu J organizátor nepočítal ,že by sa súťaž mohla predĺžiť tak prenajal štadión iba na niekoľko hodín. Nakoniec všetko dobre dopadlo. Stretol som sa so svojim vzorom Albertom Loginovom ,ktorý je aj držiteľom svetového rekordu vo výstupe na vežu 12,56 sek. Ešte dnes sa mi trasú kolená keď si spomeniem na náš rozhovor.

Na týchto súťažiach je zaujímavé ,že všetky družstva používajú rovnaké náradie na útok ,ktoré zabezpečí organizátor. Hodinu pred štartom nám bola odovzdaná sada hadíc ,ktorú sme si museli svojpomocne upraviť. Mašina bola značky Fox od firmy Rosenbauer 50 kW 4500 rpm.

Slovensko na VIII. Majstrovstvá Sveta v hasičskom športe.

Tu Pišta popíš ako Slovensko dopadlo vo všetkých disciplínach a celkovo, môžeš spomenúť aj aj seba v ktorých si pôsobil. S čím ste boli spokojní a s čím menej ohľadne výsledkov a celkových víťazov v jednotlivých kategóriách, prípadne tvoj pohľad na nich. Silné stránky Slovenskej reprezentácie a prípadne slabiny. Čo treba zmeniť aby to bolo lepšie.

Prvý súťažný deň začal disciplínou výstup do štvrtého podlažia cvičnej veže

v ktorej obsadila slovenská reprezentácia 9. Miesto. Ďalší deň pokračoval disciplínou beh na 100 m s prekážkami. V tejto disciplíne obsadila slovenská reprezentácia rovnako 9. Miesto. V tretej súťažnej disciplíne štafeta 4 x 100 m s prekážkami, kde časom 60,31 sme skončili na 11. mieste. V posledný deň prebiehala disciplína požiarny útok, kde sa nám časom 25,98 sek. podarilo vybojovať tretie miesto.

V celkovom hodnotení družstiev sa Slovenská reprezentácia umiestnila na 7. mieste.

Najlepším družstvom súťaže sa stalo Bielorusko ,Rusko , Česká republika.

Vo výstupe na vežu ruskému reprezentantovi Albertovi Loginovi sa podarilo zabehnúť svetový rekord s neuveriteľným časom 12,56 s.

Majstrom sveta sa stal český reprezentant Jakub Pěkný, ktorý časom 15.11s vytvoril český národný rekord.

V reprezentácii máme päť nových členov. To že sa nám podarilo vybojovať siedme miesto je pre nás veľký úspech. Myslím si ,že o dva roky budeme schopný útočiť na tie najcennejšie miesta v celkovom hodnotení. Momentálne nemôžeme súperiť s krajinami ako je Rusko , Česká republika , Ukrajina atď. U nás sa na hasičský šport vynakladajú minimálne finančné prostriedky ak vôbec nejaké. Preto často trénujeme v sparťanských podmienkach. No hlavným problémom je členská základňa. Naši dobrovoľníci behajú podľa iných pravidiel a iné disciplíny ako v ostatných krajinách. V prvom rade treba v DPO zaviesť 100m prekážok a vežu.

Môžeme si vziať vzor z Českej republiky.

Ďakujem za rozhovor Štefanovi Belkovi, reprezentantovi SR

PORADIE MUŽI

 01.  FireRacingSport 91
 02.  Sveržov 88
 03.   Terňa 78
 04.   Lúčka 75
 05.   Vyšná Voľa 74
 06.   Hankovce 48
 07.   Bzenov 46
 08.   Zlaté 45
 09.   Rokytov 45
 10.   Ľubovec 45
 11.   Sveržov B 42
 12.   Hrabovec 33
 13.  Raslavice B 26
 14.  Komarov 23
 15.  Šarišské Michaľany 22
 16.  Nemcovce 18

PORADIE ŽENY

 01.  Terňa 50
 02.  Lúčka 34
 03.  Hrabovec 25
 04.   Šarišské Michaľany 25
 05.   Hankovce 25
 06.   Raslavice 20
 07.   Bzenov 8

MEDIÁLNI PARTNERI

kiss